Работы Ричарда Суинберна

Книги и статьи

Работы Ричарда Суинберна

Сообщение KKND_4936 (Артём) » 20 ноя 2017, 14:28

Ранее я добавлял на форум две книги Ричарда Суинберна на русском языке:

1) «Существование Бога».
2) «Воскресение Бога Воплощенного».

Но у меня есть ещё несколько его книг на английском:

1) «Was Jesus God».
2) «Faith and Reason».
3) «The Christian God».
4) «The Coherence of Theism».

Среди них я бы обратил особое внимание на «Когерентность теизма», а также «Веру и разум». Это потому, что эти книги входят в трилогию Суинберна, которая представляет собой его основной труд. «Когерентность теизма» в трилогии является первой книгой, «Существование Бога» - второй, а «Вера и разум» - третьей.
Вложения
Swinburne R. G. The Coherence of Theism.pdf
(17.31 MiB) Скачиваний: 19
Swinburne R. G. The Christian God.pdf
(2.79 MiB) Скачиваний: 18
Swinburne R. G. Faith and Reason.pdf
(2.57 MiB) Скачиваний: 18
Richard Swinburne. Was Jesus God.pdf
(1.07 MiB) Скачиваний: 16
KKND_4936 (Артём)
Форумчанин

Кредо: Intelligent Design

Re: Работы Ричарда Суинберна

Сообщение KKND_4936 (Артём) » 15 янв 2018, 16:11

PREFACE
This book is intended to serve as a guide to the different accounts of epistemic justification (that is the justification of belief) and knowledge current in the philosophical literature, as well as primarily to provide an answer to the somewhat neglected but all-important question of which kinds of epistemic justification are worth having. I distinguish (as most writers do not) between synchronic justification (justification at a time) and diachronic justification (synchronic justification based on adequate investigation). I argue that most kinds of justification that have been advocated are worth having because beliefs justified in most of these various ways are probably true, although only justification of an 'internalist' kind can be of any use to a person in deciding how to act. The probability calculus is useful in elucidating what makes beliefs probably true, but it requires every proposition to have an intrinsic probability (an a priori probability independent of empirical evidence) before it can be used to elucidate the force of empirical evidence in increasing or decreasing that probability. I claim that every proposition does indeed have an intrinsic probability.

As philosophical discussion of these issues can get very complicated (in my view quite unnecessarily complicated), I have relegated all discussions of the finer points of current theories and of objections to my own views, as well as all very technical points involving the probability calculus, to an Appendix and a series of Additional Notes. This will, I hope, enable the main text to be readily comprehensible by the average undergraduate taking a course on epistemology, while providing in the notes and appendix the fuller discussion of the issues rightly required by more expert readers.

A few of the ideas contained here were originally put forward in some-what different and less satisfactory ways in parts of my An Introduction to Confirmation Theory (Methuen, 1973) and in the first two chapters of my Faith and Reason (Clarendon Press, 1981). I have used in the present book also in a substantial way material from three more recent publications: Simplicity as Evidence of Truth (Marquette University Press, 1997—my Aquinas Lecture at Marquette University), 'Predictivism' (in Trames, 1 (1997), 99-108), and 'Many Kinds of Rational Theistic Belief (in G. Briintrup and R. K. Tacelli (eds.), The Rationality of Theism (Kluwer Academic Publishers, 1999)). I am grateful to the publishers of these items for permission to reuse the material. I have given lectures and classes on this topic several times in recent years, and many thanks to those who heard me for many useful comments (especially to Elizabeth Fricker, with whom I gave a class on epistemic justification at Oxford in 1998). I am very grateful to various other people who have also provided comments on individual points or general comments—Paul Davies, Deborah Mayo, Timothy Williamson, and Sarah Coakley. I am especially grateful to William Alston and Michael Sudduth, who provided detailed comments on many chapters, and above all to Robert Audi, who provided large numbers of comments on more than one draft of the book. And very many thanks to those who typed draft after draft of the book—Mrs Lan Nguyen and Mrs Chio Gladstone.

Машинный перевод
ПРЕДИСЛОВИЕ
Эта книга предназначена для того, чтобы служить руководством для разных счетов эпистемического обоснования, которые имеют значение эпистемического оправдания. Я различаю (как большинство писателей нет) между синхронным оправданием (оправдание за раз) и диахроническим оправданием (синхронное обоснование, основанное на адекватном исследовании). Я утверждаю, что большинство из них оправдано в процессе принятия решения о том, как действовать. Вероятность исчисления полезна для выяснения того, что делает убеждения вероятными в присутствии человека, у которого был диагностирован язва. вероятность. Я утверждаю, что каждое предложение имеет внутреннюю вероятность.

Поскольку философское обсуждение этих вопросов может стать очень сложным (на мой взгляд, совершенно излишне сложным), я отменил все обсуждения количественной оценки, Приложения и серии дополнительных примечаний. Это, я надеюсь, позволит основному тексту быть понятным для среднего студента, проводящего курс по эпистемологии, в то время как в примечаниях и приложении содержится более полное обсуждение вопросов.

Некоторые из идей, содержащихся в этой статье, содержатся в статье Веры и Разума (Clarendon Press, 1981). ). Я использовал это в настоящей книге: простота, как доказательство истины (издательство Marquette University Press, 1997 год - лекция Аквинского университета в Университете Маркетта), «Предиктивность» (в «Trames», 1 (1997), 99-108) и «Many Kinds Рациональной теистической веры (в Г. Брийнтруп и Р. К. Тачелли (ред.), Рациональность теизма (Kluwer Academic Publishers, 1999)). Я благодарен издателям этих предметов за разрешение на повторное использование материала. Я читал лекции и занятия по этой теме несколько раз за последние годы, и большое спасибо тем, кто слышал меня за многие полезные комментарии (особенно Элизабет Фрикер, с которой я дал класс по эпистемологическому обоснованию в Оксфорде в 1998 году). Я очень благодарен другим людям, которые также предоставили комментарии по отдельным пунктам или общим комментариям - Пола Дэвиса, Деборы Майо, Тимоти Уильямсона и Сары Кокли. Я особенно благодарен Уильяму Алстону и Майклу Суддуту, который подробно рассказал о многих главах и, прежде всего, Роберте. И очень большое спасибо тем, кто напечатал проект после проекта книги - миссис Лан Нгуен и миссис Чио Гладстон.
Вложения
[Richard_Swinburne]_Epistemic_Justification(BookSee.org).pdf
(15.22 MiB) Скачиваний: 13
KKND_4936 (Артём)
Форумчанин

Кредо: Intelligent Design

Вернуться в Библиотека